KAPIDAN KAPIYA TAŞIMACILIK

Kapıdan kapıya nakliye, taşınması planlanan yükün, en az iki taşıma türü kullanılarak en kısa sürede satıcıdan alıcıya ulaştırılması işlemidir. Tek yükleme yapılarak, aynı taşıma birimleri içinde ürünlerin el değmeden, birden çok taşıma işlemi ile taşınması yöntemi olarak da ifade edilebilir. Door to door nakliye işlemi verimli ve düşük maliyetli bir taşıma imkanı sunması açısından oldukça tercih edilen bir yöntemdir.

Günümüzde yaygın hale gelmiş olan bu hizmet değerlendirildiğinde, bu taşıma yönteminin temelinde satıcının veya alıcının malını tek bir taşıyan ile muhatap olarak satması veya alması yatmaktadır. Kapıdan kapıya taşıma hizmeti işlevsel farklılıklarına göre farklı isimler alabilmektedir. Bu isimler şu şekilde sıralanabilir;

  • Kombine taşıma: Hizmetin ilk veya son kısa sevkiyat aşamasında karayolu, uzun mesafeli taşıma aşamasında ise demiryolu veya denizyolu kullanılmaktadır.
  • Intermodal taşıma: Yükün yüklendiği araçtan başka bir taşıma aracına yüklenmesi sırasında  herhangi bir temas uygulanmaksızın, farklı yükleme tipleri peş peşe kullanılmaktadır.
  • Multimodal taşıma: Yükün en az iki taşıma sistemi ile ve tek yük senedi ile taşınması işlemidir.

Kapıdan Kapıya Taşımacılık Hizmetinde İzlenilen Yollar

İster kapıdan kapıya uluslararası nakliye olsun ister yurtiçinde nakliye olsun, taşımacılık sırasında ana ve ara taşıma işlemleri uygulanmaktadır. Karayolu, nehir yolu, havayolu, kapıdan kapıya taşımacılık hizmetlerinin ara yolunu oluşturur. Kapıdan kapıya uluslararası lojistik hizmetleri yöntemlerinde daha ekonomik olan demiryolu ve denizyolu ana taşıma yolunu oluşturmaktadır. Ara yollar hizmet maliyeti daha yüksek olan yolları kapsamaktadır.

Kapıdan kapıya taşıma hizmeti tümleşik bir hizmettir. Temelinde, yükün bir taşıma sisteminden diğerine aktarılması esnasında gecikmeyi azaltmak ve taşımayı en hızlı şekilde gerçekleştirmek vardır. Taşıma esnasında izlenecek güzergahlar satıcı ile alıcı arasındaki yol seçeneğinin de şekillenmesini sağlar. Yükün farklı yollar ile ulaştırılma olanağı sağlaması kapıdan kapıya taşımacılığın hizmette seçenek sunması avantajını ortaya koymaktadır. Tümleşik hizmette, yükün bir ulaşım aracından diğerine aktarılması limanlarda veya terminallerde gerçekleştirilir. Yükün aktarıldığı yer konteyner, vagon, şasi gibi yük üniteleridir. Yükler isteğe göre parsiyel veya komple yüklenerek taşıma sistemine güvenli bir şekilde yerleştirilirler.